Çelik Kapı Bakım ve Onarımı Nasıl Yapılır?

Çelik kapılar birçok yönden farklı faydalar sunduğu için genellikle dış kapılarda tercih edilmektedir. Uzun süre sorunsuz kullanım ve yüksek güvenlik özellikleri gibi birçok önemli faktör vardır. Sancaktepe Çelik kapı çilingir bakım ve onarımı konusunda her kullanıcının bilmesi gereken bazı püf noktalar vardır.

Günümüzde kullanılan dış kapıların büyük çoğunluğunu çelik kapılar oluşturmaktadır. Şikayetler bu nedenle sıklıkla artabilir. Çelik kapılarla ilgili en yaygın şikayetlerden biri de kapıların çok sıkı kapanmasıdır. “Kapım çarpılarak kapandı, kapanmıyor” veya “Çelik kapı çarpılarak kapanıyor” gibi ifadeler seyirciler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu durumlarda, geçici çözümler vardır. Kapıyı ayarlayıp alternatif menteşelerde değişiklikler yapıp pürüzsüz hale getirmeniz çok daha iyi olacaktır. Bu işlem başarılı bir şekilde gerçekleştirilirse çelik kapıların zorla kapanması gibi durumlar tamamen ortadan kaldırılabilir.

Menteşelerin çok uzun süre yağsız bırakılması bazen kapıların yapışmasına neden olur. Ayrıca kasa kapıları arasında sağlam bir cisim bırakılırsa çatlama, çekme gibi durumlar da oluşabilmektedir. Bu durumlarda yapabileceğiniz pek bir şey yok. Sancaktepe kapı çilingir evde ayrı ayrı yağlanmalıdır. Bu sorun çözülemezse, yardım için Teknik Servis ile iletişime geçmeniz önemle tavsiye edilir.

Çelik kapıların uzun süre kullanılabilmesi kesinlikle daha çok kişi tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır. Özellikle çelik kapı dış darbe gibi bir olaya maruz kalmadığında uzun süre zarar görmeden kullanılabilir.

Ayrıca güvenliği çok yüksek olan bir kilit sistemine sahiptir. Ancak her mekanizmanın zaman zaman bakıma ihtiyacı vardır. Çelik kapı kilidi arızasını gidermek için kapı açıkken kilidin konumunu ayarlamayı deneyin.

Çelik kapı fitilleri silikon ve sert plastikten imal edilmiştir. Bu nedenle korozyon potansiyeli yüksek malzemelerdir. Gürültü, toz, gürültü gibi dış etkenler pek zarar vermez. Silikon ve sert plastikler öldükleri andan itibaren yıpranabilir ve bakım gerektirebilir.

Çelik kapı menteşeleri zamanla kırılabilir veya ev fayans tadilatı sonrasında kapının kolayca açılmasını engelleyecek derecede problemler geliştirebilir. Bu gibi durumlarda meslekten olmayan birisinin yapabileceği bir şey yoktur, mutlaka bir çilingire ihtiyacınız vardır.

Çelik kapılar çok sağlamdır. Ancak birçok kapı dış etkilere karşı savunmasızdır ve çelik kapılar zarar görebilir. Kapının çeşitli yerlerinde korozyon, çizikler veya kasanın yüzeysel hasar görmesi kilit ve kilit sisteminin ayarlarını bozabilir. Bu durumlarda kilidi değiştirmek en güvenli yöntemdir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir