Evinizin Güvenliğini Arttırmanın 7 Yöntemi

Güvenliğinizi, ailenizi, evcil hayvanlarınızı ve değerli eşyalarınızı sağlamak bizim önceliğimizdir. Güvenliği sağlamanın tek yolu, evinizin güvenliğini artırmaktır. Çok geç olmadan evinizin güvenliğini artırmak için gerekli adımları attığınızdan emin olun.

Çoğu zaman göz ardı ettiğimiz açık balkon kapı ve pencereleri aslında evimizi tehlikeye atan en önemli detaylardan biridir. Çoğu hırsız evlere açık kapı ve pencerelerden girer. Özellikle yaz aylarında balkon kapı ve pencerelerini açmak sıcaktan kaçmak için verdiğimiz ilk kararlardan biri olsa da hırsızlara karşı büyük bir savunmasızlık yaratıyor. Daireniz zemin katta olsun veya olmasın, sancaktepe çilingir pencereleri ve Fransız kapıları açık bırakmamaya özen gösterin. Gece yatmadan önce ve evden çıkarken kapıları kontrol etmeyi unutmayın.

Yeni evinizi buldunuz ve taşınmak için sabırsızlanıyorsunuz. Ev anahtarlarınız, evinizin önceki sahiplerinden ve onların tanıdıklarına ve tanımadığınız birkaç kişiye verdikleri yedek anahtarlardan sizce ne kadar güvende? Bu nedenle evinize taşınmadan önce öncelikle evinizin dış kapılarının tüm anahtarlarını değiştirmelisiniz.

Hırsızlar genellikle boş evlere girmeyi tercih ederler. Bu nedenle hırsızlık riskleri gün içerisinde daha fazladır. Gün içerisinde etrafta tek bir ev olmadığı için hırsızlar rahatlıkla boş bir eve girip eşyalarınızı çalabilir.

Ev güvenlik sistemine sahip olmak, evde olmasanız bile evinizi güvende tutmak için atabileceğiniz en önemli adımlardan biridir. Hırsız, siz evinize girmeyi düşünmeden caydırılacaktır. Bu alarm sistemleri sayesinde, evinize bir yabancı girmeye çalışırsa, yüksek sesli bir zil çalacak ve çevreyi uyaracaktır. Ayrıca, çoğu güvenlik sistemi bu gibi durumlarda sizi ve aile üyelerinizi ve gerekirse polisi uyarabilir. Hırsız alarm sisteminin yanı sıra kamera sistemleri ve güvenlik sistemleri de kullanılabilmektedir. Bu sayede evinize yönelik herhangi bir tehdit durumunda yaşananlar kayıt altına alınmaktadır.

Arabanızı veya evinizin anahtarlarını unutulabilecekleri veya başkalarının bulabilecekleri yerlerde bırakmayın. İnsanların anahtarlarını kaybetmenin yanı sıra yaptıkları en büyük hatalardan biri de anahtarı paspasın veya paspasın yanında bir yere saklamaktır. Sizden sonra birinin eve girmesi için asla kapıya yedek anahtar bırakmayın. Gerekirse tanıdığınız veya sancaktepe çilingir numarası güvendiğiniz bir komşunuza bırakabilirsiniz.

Karanlık evler her zaman bir evin boş olduğunun ve hırsızlar için çok çekici olduğunun ana işaretlerinden biridir. Uzun süre evden uzakta olacaksanız karanlıkta evden çıkmamaya çalışın ama sürekli elektrik harcayan ışıklar ve gece ve gündüz ışıklı bir ev inandırıcı gelmiyor. Bu gibi durumlarda dışarıdayken kullanabileceğiniz zamanlayıcıları kullanabilirsiniz.

Zamanlayıcılar sayesinde evinizdeki ışıkları istediğiniz zaman açabilir, ışıklı ev ile siz evde yokken evdeymiş izlenimi verebilirsiniz. Müstakil bir evde yaşıyorsanız, iyi aydınlatılmış bir ev her zaman caydırıcıdır. Bahçeniz ve giriş yolunuz için hareket sensörlü ışıkları da kullanabilirsiniz.

Tüm önlemleri alsanız bile hırsızların evinize girmesini engelleyemeyebilirsiniz. Bu nedenle, evinizde büyük miktarda para veya mücevher gibi değerli eşyalar bulundurmadığınızdan emin olun. Ayrıca hırsızların evinize girme sebeplerinden biri de sadece değerli eşyalarınızı çalmak değil, aynı zamanda kimliğinizi de çalmak.

Pasaportlar, doğum belgeleri ve kimlik kopyaları gibi hassas belgelerinizi bırakmak, hırsızların kimliğinizi çalmasına olanak tanır. Çalıntı kimlik bilgilerini sizin adınıza takas edebilirler. Bu nedenle değerli eşyalarınızı veya özel belgelerinizi bir kasada saklamanız avantajlıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir